Geleneksel Bir Lezzet: Peynir

Kahvaltı sofralarının yıldızı A,C,D,E ve K vitaminlerinin deposu: Peynir!

Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği peynirin, üretimi ve tüketimi oldukça eski yıllara dayanmaktadır. Farklı dillerde bambaşka anlamlara gelen “peynir” dilimize Farsçadan girmiştir. Sütten yapılmış anlamına gelen “panir” kelimesinden türetilmiştir. Coğrafyamızda ilk kez Memluk Türkçesinde kullanıldığı görülmektedir. Peynir kelimesi ilk olarak, “benir”, “penir” gibi kullanımların evrimleşmesiyle günümüze kadar gelmiştir. Sözlü olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra yazılı ilk kullanımı ise ilk sözlük olan “Divanu Ligati’t Türk”te görülmektedir.

Farklı Türk Lehçelerinde kullanıldığı hallerine kısaca bir göz atmak gerekirse;

Kurut: Keş, çökelek, yağı alınmış yoğurttan yapılma lor peyniri, kurut, kurut yoğurt

Sogut: Ekşi sütten yapılan peynir, Udıtma: Yaş peynir, taze peynir

Geçmişte Peynir

Üretim kökeninin çok eskiye dayandığı bir ürün olan peynirin tarihi yaklaşık M.Ö. 5000 yıllarına dayanmaktadır. Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa bölgelerinde ilk olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir. Ürünün bu coğrafyalarda yaygınlaşması Roma İmpatorluğu dönemine kadar gitmektedir.

Üretimi ise; koyunun evcilleştirilmesine dayanmaktadır. Peynir oluşumu üzerine ilk teori; yiyeceklerin saklanma koşullarının etkisiyle ortaya çıkmıştır. O dönemlerde yiyecekler, hayvanların derisinde saklanan sütlerin lor haline gelmesiyle keşfedilmiştir.

Peynir yapmakla ilgili ilk yazılı bilgiler ise; Mısır dönemine kadar dayanmaktadır. Bu zamanlarda yapılan peynirlerin ise; ekşi ve daha tuzlu olduğu dile getirilmektedir. Avrupa’da üretilen peynirler ise; daha az tuzludur.

Modern Çağ Üretimi

Keşfinden itibaren tüketimi popülerleşen peynir, çeşitleriyle giderek insanların sıklıkla tercih ettiği bir yiyecek olmuştur. Toplumlarda haliyle bu talebe yetişmek için tarih boyunca geleneksel yollarla üretilen peynir için ilk endüstriyel üretim denemelerine başlamışlardır. İlk endüstriyel üretim, 1815 yılında İsviçre’de gerçekleşmiştir. İlk büyük çaplı üretim ise; Amerika yapılmıştır. Giderek artan tüketim ile birlikte peynir dünyada daha fazla popülerleşmeye başlamıştır.

Giderek artan taleple beraber dünyada oldukça farklı çeşitlerde peynirler üretilmektedir. Ezine peyniri, çeçil peyniri, keçi peyniri, hellim peyniri, misket peyniri, örgü peyniri, çörekotlu lavaş peyniri, dil peyniri gibi bir sürü çeşide mutfaklarımız ev sahipliği yapmaktadır.

Şimdi, Herkes İçin Favori

Kahvaltı sofralarının favorisi peynir, yöresel lezzetlerin durağı olan Antikya mağazalarında geniş ürün seçenekleri ile bulunmaktadır. Peynir çeşitleri hakkında bilgi almak ve daha fazlasını keşfetmek için market.antikya.com.tr adresini ziyaret etmeyi unutmayın.

Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Tamam